Uvoz iz Kine
[email protected]

pon-pet 09h-17h(Kinesko vreme)
Tel/WeChat +86-15208965341

pon-pet 09h-17h(Srednjeevropsko vreme)
Tel/Viber +381-642280245

Carinske tarife Srbija-Kina
Za nas koji se bavimo uspostavljanjem što boljih odnosa između Kine i zemalja regiona juče je bio značajan dan. Naime 01.07.2024. stupio je na snagu Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine.
Na sednici održanoj 20. oktobra 2023. godine Vlada Republike Srbije je utvrdila Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o slobodnoj trgovini između Vlade Republike Srbije i Vlade Narodne Republike Kine.
Sporazum je potpisan par dana ranije, tačnije 17. oktobra 2023. godine.
Namere potpisnica Sporazuma je da se produbi trgovinska i ekonomska saradnja između dve zemlje, kao i da se dalje intenzivira i diversifikuje njihova međusobna trgovina na principima jednakosti, zajedničkog interesa i međunarodnog prava.
Cilj uključivanja Sporazuma o slobodnoj trgovini sa NR Kinom je omogućavanje preferencijalnog pristupa kineskom tržištu za srpske proizvode, čime se pored uravnoteženja robne izmene, odnosno smanjenje postojećeg spoljnotrgovinskog deficita i povećanja pokrivenosti izvoza uvozom, očekuje istovremeno proširenje investicionih i proizvodnih kapaciteta u Srbija, i jačanje sveukupne privredne delatnosti.

Povodom tog događaja juče je u Novom Sadu održana ceremonija stupanja na snagu Kinesko-srpskog sporazuma o slobodnoj trgovini.

Ceremoniji stupanja na snagu sporazuma prisustvovali su ministar unutrašnje i spoljne trgovine Srbije Tomislav Momirović, ambasador Kine u Srbiji Li Ming, predsednik Privredne komore Srbije Milan Čadež i drugi kineski i srpski zvaničnici i predstavnici privrede.

Momirović je na svečanosti rekao da je stupanje na snagu SST od velikog značaja za ekonomski razvoj Srbije i razvoj "gvozdenog prijateljstva" Srbije i Kine. Srbija je posvećena razvoju „gvozdenog prijateljstva“ Srbije i Kine. Stupanjem na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini ne samo da će se proširiti bilateralna trgovina, već će i promovisati investicionu saradnju i integraciju industrijskog lanca, bolje iskoristiti ekonomske prednosti dve zemlje i zajednički povećati međunarodnu konkurentnost.

Li Ming je rekao da je Sporazum o slobodnoj trgovini Kine i Srbije prvi sporazum o slobodnoj trgovini koji je potpisan i stupio na snagu između Kine i jedne zemlje Centralne i Istočne Evrope. Od pokretanja pregovora do stupanja na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini između Kine i Srbije prošlo je manje od godinu i po dana, što ga čini jednim od najbržih sporazuma o slobodnoj trgovini koje je Kina potpisala. Ovako kvalitetan i efikasan sporazum u potpunosti odražava visoko političko međusobno poverenje i „gvozdeno prijateljstvo“ dve strane.

Nakon stupanja na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini između Kine i Srbije, Kina i Srbija će ukinuti carine na 90 odsto tarifnih stavki, od kojih će više od 60 odsto biti ukinuto odmah od dana stupanja na snagu. Konačna vrednost uvoza nultarifnih artikala dostići će oko 95% za obe strane.

Primena sporazuma u praksi



Proizvodi obuhvaćeni novim Carinskim tarifama su kategorisani u pet kategorija prema stepenu osetljivosti i u zavisnosti od toga će imati različit nivo liberalizacije stopa carine.

Sledeće kategorije će biti primenjene prilikom ukidanja carina od strane Srbije:

  • carine na robu sa poreklom iz kategorije "A0" u Listi biće u potpunosti eliminisane i takva roba će biti oslobođena od plaćanja danom stupanja na snagu ovog Sporazuma;
  • carine na robu sa poreklom iz kategorije "A5" u Listi biće ukinute u pet jednakih godišnjih tranši od stupanja na snagu Sporazuma i takve robe će biti oslobođene carine 1. januara pete godine;
  • carine na robu sa poreklom iz kategorije "A10" u Listi biće ukinute u deset jednakih godišnjih tranši od stupanja na snagu Sporazuma i takve robe će biti oslobođene plaćanja carine 1. januara desete godine;
  • carine na robu sa poreklom iz kategorije "A15" u Listi biće ukinute u petnaest jednakih godišnjih tranši od stupanja na snagu Sporazuma i takve robe će biti oslobođene plaćanja carine 1. januara petnaeste godine;
  • carine na robu sa poreklom iz kategorije "E" u Listi ostaće na snazi na nivou bazne carine.


Kategorija Uvoz u RS Uvoz u NR Kinu
A0 6272 60.24% 5376 60.20%
A5 1709 16.41% 1475 16.52%
A10 1025 9.84% 882 9.88%
A15 402 3.86% 355 3.98%
E 1004 9.64% 842 9.43%
ukupno 10412 100% 8930 100%

Zastupljenost tarifnih oznaka po kategorijama



Iz priložene tabele može se videti da će oko 60% tarifnih oznaka prilikom uvoza u Srbiju i NR Kinu će biti liberalizovan odmah, dodatnih oko 16% posle pet godina, još oko 10% posle deset godina, a još oko 4% nakon petnaest godina, dok će najosetljiviji proizvodi, pre svega poljoprivredni, biti i dalje zaštićeni.
Ukupno gledano, po isteku najdužeg tranzicionog perioda od petnaest godina puna liberalizacija (oslobađanje od plaćanja carina i drugih dažbina) će se odnositi na proizvode iz oko 90% tarifnih oznaka.
Kompletan tekst Sporazuma o slobodnoj trgovini između Vlade Republike Srbije i Vlade Narodne Republike Kine možete pogledati na sajtu Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine “Zakon o potvrđivanju Sporazuma o slobodnoj trgovini”.
Za svaki proizvod bazna carina na koju se primenjuju postepena sniženja biće carina koja se primenjuje od 1. januara 2022. godine.

Iz Srpskog ugla


Carine su sa jučerašnjim datumom uvrštene u carinsku tarifu pod oznakom CN koju možete pogledati na sajtu Carine Republike Srbije.
Pregled carina za uvoz u Republiku Srbiju
Pregled carina za izvoz u NR Kinu

Kako to izgleda iz kineskog ugla možete pogledati na njihovoj zvaničnoj stranici: China-Serbia Free Trade Zone

Ukoliko želite da uvezete neki proizvod u Srbiju iz Kine u tabelama na linku gore pronađite svoj proizvod i saznajte njegovu carinu.
Ipak, savetujemo vam da je najsigurnije da se obratite nekoj špediciji ili Carini radi tačnih informacije.

Izvor informacija: http://www.parlament.gov.rs/upload/archive/files/cir/pdf/predlozi_zakona/13_saziv/2025-23%20pdf..pdf, https://www.paragraf.rs/dnevne-vesti/241023/241023-vest8.html, https://must.gov.rs/tekst/sr/8535/tekst-sporazuma.php , https://serbian.cri.cn/2024/07/02/ARTIgZ93u11aEAG4z8y7Y262240702.shtml